Acasă Economie Conservatorii germani par din ce în ce mai dornici să repornească fluxul...

Conservatorii germani par din ce în ce mai dornici să repornească fluxul de gaz rusesc

0



Pe fondul actualei crize energetice ce bântuie Europa, conservatorii germani par tot mai dornici să repornească fluxul de gaz rusesc, informează energypress.gr.

„Dacă într-o zi se va stabili o pace justă și sigură (cu Ucraina), atunci ar trebui să putem discuta din nou despre cumpărarea gazului rusesc”, a spus Jan Heinisch, un politician CDU.

„Niciodată în aceeași dependență ca înainte, nu sub dictarea prețurilor, dar Rusia este unul dintre mulți furnizori din lume”, a spus el pentru POLITICO.

Heinisch a fost însărcinat cu modelarea politicii energetice pentru guvernul german condus de CDU și cancelarul de așteptare Friedrich Merz.

Comentariile sale urmează unei postări recente pe LinkedIn a lui Thomas Bareis, șeful politicii de infrastructură al viitoarei coaliții, care a sugerat că Europa s-ar putea întoarce în cele din urmă la gazul rusesc prin controversatul conductă Nord Stream 2 care leagă Germania de Rusia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .