Persoanele care folosesc beţişoare de urechi pentru curăţarea în interior împing, practic, cerumenul foarte aproape de timpan şi creează, astfel, straturi de cerumen, formând, în acest fel, dopul de ceară, afirmă dr. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL.
Întrebată, într-o emisiune la Medika TV citată de news ro, dacă este mit sau realitate ideea că beţişoarele de urechi dăunează sănătăţii urechii, dr. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL la Spitalul Euroclinic – Reţeaua Privată de Sănătate Regina Maria, a răspuns: „Sută la sută dăunează”.
„Nu este un mit, este o realitate, toate ghidurile ORL ne spun asta. Băţul de urechi dăunează pentru că urechea are un mecanism propriu de autocurăţare, tot acel cerumen, prin mişcările capului, ale mandibulei este efectiv dat afară de ureche şi nu este necesar să curăţăm în interior. În momentul în care noi introducem băţul în ureche, noi împingem, practic, cerumenul chiar foarte aproape de timpan şi creăm nişte straturi de cerumen, aşa se formează dopul. Este imposibil ca noi să scoatem ceara din conduct cu beţişorul”, a explicat medicul.
Complicaţiile folosirii variază de la simple zgârieturi la perforarea timpanului, care se rezolvă pe cale chirurgicală.
Iuliana Paraschivescu a precizat că beţişoarele pentru urechi pot fi folosite pentru igiena exterioară a urechii, el fiind inventat, de altfel, pentru curăţarea pavilionului.






