Acasă Economie Autorităţile din România şi Ucraina au discutat despre creşterea capacităţii de schimb...

Autorităţile din România şi Ucraina au discutat despre creşterea capacităţii de schimb transfrontalier de energie

0



Autorităţile din România şi Ucraina au discutat vineri despre consolidarea interconectărilor energetice şi creşterea capacităţii de schimb transfrontalier de energie electrică, a anunţat Ministerul Energiei.

„În cadrul discuţiilor purtate la nivel tehnic şi instituţional pentru consolidarea interconectărilor energetice şi creşterea capacităţii de schimb transfrontalier de energie electrică, au fost abordate următoarele teme: construirea interconectorului electric de 400 kV Cernăuţi-Suceava (pe teritoriul României, proiectul este gestionat de Transelectrica); modernizarea liniei electrice de 110 kV Porubne-Siret, care va permite alimentarea cu energie electrică a locuitorilor din regiunea Cernăuţi”, a precizat instituţia, potrivit Agerpres.

Anterior, preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunţat, pe pagina sa de Facebook, că a discutat cu preşedintele României, Nicuşor Dan, despre proiectele energetice comune care pot consolida securitatea energetică a celor două state.

„Am discutat cu Nicuşor Dan despre proiectele energetice comune, care pot consolida semnificativ securitatea energetică atât a Ucrainei, cât şi a României. Este crucial să le realizăm pe toate. Echipele noastre vor continua discuţiile la nivel ministerial. Mulţumesc preşedintelui şi cetăţenilor României pentru susţinere”, a scris Zelenski pe pagina sa de Facebook.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .