Acasă Sport Alexia Căruţaşu şi-a prelungit contractul cu Galatasaray pentru încă un sezon

Alexia Căruţaşu şi-a prelungit contractul cu Galatasaray pentru încă un sezon

0



Voleibalista Alexia Cătuţaşu şi-a prelungit, luni, contractul pe un sezon, cu drept de prelungire pe încă unul, cu formaţia Galatasaray. Jucătoarea a obţinut cetăţenia turcă în 2024, iar în vara anului trecut a debutat în naţionala de senioare a Turciei, conform news.ro.

În vârstă de 22 de ani, Alexia Căruţaşu este fiica foştilor jucători ai naţionalelor tricolore de baschet, Andreea şi Virgil Căruţaşu. A debutat la senioare la doar 13 ani, la CSM Bucureşti, în 2016, iar doi ani mai târziu s-a transferat în Turcia, unde a mai jucat la VakifBank Istanbul şi Yeşilyurt Istanbul.

La Galatasaray a revenit în 2024, iar luni şi-a prelungit contractul, în prezenţa preşedintelului clubului, Dursun Aydın Özbek.

”Sunt foarte încântată să petrec al patrulea sezon în tricoul galben-roşu. Sper că vor fi mai multe sezoane, iar pe acesta îl vom termina cu bine. Tuturor le doresc tot binele”, a declarat Alexia Căruţaşu după semnarea contractului.

Pentru naţionala României a jucat la nivel de junioare, la Campionatul European U17 şi Campionatul Mondial U18, după care a ales să solicite cetăţenia turcă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .