Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis două atenționări Cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat pentru zilele de joi și vineri, 21 și 22 august.
Joi, 21 august
În intervalul orar 12:00 – 21:00, valul de căldură va afecta Banatul, sudul Crișanei și al Olteniei, sudul, centrul și estul Munteniei, precum și sud-vestul Dobrogei.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 37 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind așteptate în regiunile sud-vestice.
Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge local pragul critic de 80 de unități, ceea ce va genera un disconfort termic accentuat.
Meteorologii atrag atenția că, în a doua parte a nopții de joi spre vineri, în vest și nord-vest, iar vineri în majoritatea regiunilor, sunt așteptate perioade cu instabilitate atmosferică.
Vineri, 22 august
În intervalul orar 12:00 – 21:00, valul de căldură se va intensifica în sudul, centrul și estul Munteniei, sud-estul Moldovei și sud-vestul Dobrogei.
Temperaturile maxime vor urca la 35 – 38 de grade Celsius.
ITU va atinge din nou pragul critic de 80 de unități, menținând un nivel ridicat al disconfortului termic.








This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .