Acasă Știri externe Agenția spațială indiană lansează cel mai greu satelit al său

Agenția spațială indiană lansează cel mai greu satelit al său

0



India a lansat duminică cel mai greu satelit de comunicații al său, cea mai recentă etapă a ambițiosului program spațial al țării.

Satelitul CMS-03 a fost lansat de la Sriharikota, în statul sudic Andhra Pradesh, la ora 17:26 (11:56 GMT).

„Sectorul nostru spațial continuă să ne facă mândri!”, a declarat prim-ministrul Narendra Modi, care dorește să trimită un astronaut indian pe Lună până în 2040, informează AFP via Mediafax.

Cu o greutate de aproximativ 4.410 kilograme (9.722 livre), acesta este „cel mai greu satelit de comunicații” lansat în țară, a declarat Organizația Indiană de Cercetare Spațială.

Marina indiană a arătat că satelitul va contribui la „asigurarea legăturilor de comunicații între nave, avioane și submarine”.

Satelitul CMS-03 a fost trimis pe orbită de la înălțimea de 43,5 metri (143 picioare) a vehiculului de lansare LVM3-M5.

Este o versiune îmbunătățită a rachetei care a lansat nava fără pilot a Indiei care a aterizat pe Lună în august 2023.

Doar Rusia, Statele Unite și China au realizat până acum o aterizare controlată pe suprafața lunară.

Țara și-a manifestat ambițiile spațiale în ultimul deceniu, programul său spațial crescând considerabil ca dimensiune și dinamică.

Shubhanshu Shukla, pilot de încercare în cadrul Forțelor Aeriene Indiene, a devenit anul acesta al doilea indian care a călătorit în spațiu și primul care a ajuns la Stația Spațială Internațională – un pas important către misiunea cu echipaj propriu a Indiei, planificată pentru 2027.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .