Acasă Știri externe Aerul condiționat rămâne un lux. Europenii nu și-l permit din cauza facturilor...

Aerul condiționat rămâne un lux. Europenii nu și-l permit din cauza facturilor mari la curent

0



Milioane de europeni trec prin momente extrem de dificile în încercarea de a face față unor valuri de căldură din ce în ce mai lungi și mai dure. Spre deosebire de Statele Unite, unde aerul condiționat este o normalitate, fiind prezent în 90% dintre locuințe, în Europa doar aproximativ 20% din case dispun de un astfel de sistem.

Oamenii din marile orașe europene apelează la soluții de avarie, precum ventilatoare electrice, folie pe geamur și dușuri reci, scrie CNN.

De ce au fost europenii reticenți

Tradițional, țările europene nu au avut nevoie de răcire artificială.

„Pur și simplu nu avem această tradiție, deoarece, până recent, nu a fost o necesitate majoră”, afirmă Brian Motherway, expert în cadrul Agenției Internaționale a Energiei (AIE).

O barieră importantă o reprezintă costurile ridicate, deoarece aparatele de aer condiționat sunt considerate un lux în Europa. Facturile la electricitate sunt greu de suportat pentru mulți cetățeni, în condițiile în care energia pe continent este considerabil mai scumpă decât în SUA, iar veniturile medii tind să fie mai mici.

De asemenea, arhitectura veche a clădirilor pune mari probleme de adaptare. Dacă în sudul Europei construcțiile tradiționale au ziduri groase și ferestre mici care mențin umbra, în restul continentului locuințele au fost proiectate pentru a reține căldura, nu pentru a o elimina.

Toate acestea sunt amplificate de birocrația urbană. În multe orașe cu zone istorice sau protejate, autoritățile resping cererile proprietarilor din motive estetice, din cauza impactului vizual neplăcut pe care unitățile exterioare de aer condiționat l-ar avea asupra fațadelor.

Cercul vicios al climatizării

Europa s-a angajat să devină neutră din punct de vedere climatic până în 2050, iar o explozie a aparatelor de aer condiționat ar putea sabota acest obiectiv.

Aparatele de aer condiționat consumă cantități uriașe de energie și elimină căldura direct în stradă. Un studiu realizat la Paris a demonstrat că utilizarea lor în masă poate crește temperatura de afară cu 2 până la 4 grade Celsius. Din acest motiv, țări precum Spania au impus deja restricții, iar aerul condiționat nu poate fi setat sub 27°C în spațiile publice.

Aerul condiționat nu va mai fi un moft

Europa se încălzește într-un ritm dublu față de restul lumii, iar mentalitățile sunt forțate să se schimbe rapid pe măsură ce canicula devine mortală. Previziunile AIE arată că numărul unităților de aer condiționat din Uniunea Europeană se va dubla, ajungând la 275 de milioane până în 2050.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .