Acasă Politică Adrian Năstase îl taxează dur pe premierul Bolojan: 'Barca guvernării ia apă....

Adrian Năstase îl taxează dur pe premierul Bolojan: 'Barca guvernării ia apă. A rămas în sală la imnul secuiesc, o greșeală politică'

0



Fostul premier Adrian Năstase avertizează că actuala coaliție condusă de Ilie Bolojan „ia apă” din toate părțile și se confruntă cu prea multe crize simultane pentru a putea guverna coerent. Într-o postare publicată vineri pe blogul său, Năstase îl critică dur pe premier pentru lipsa de reacție în fața provocării de la congresul UDMR, unde a fost intonat imnul Ținutului Secuiesc, și avertizează că Ungaria profită de „orice moment de slăbiciune” al României.

„Barca guvernării și a coaliției de guvernare ia deja apă. Are multe găuri și e necesar să fie astupate. Crizele simultane – bugetare, sociale, instituționale, de orientare politică – sunt greu de rezolvat în condițiile unor diferențe mari de vederi și a unor incompatibilități tot mai evidente”, a scris fostul premier.

Adrian Năstase consideră că un guvern „nu poate soluționa mai mult de două-trei crize în același timp”, iar în acest moment „s-au acumulat mult mai multe”. Printre „specialiștii în găurit barca”, Năstase îi menționează pe cei de la USR, care „au adus pe masă o temă corectă, dar prost aleasă ca moment politic” – reducerea numărului de parlamentari la 300.

„E o temă corectă, dar de ce acum?”

Fostul premier face trimitere la tensiunile din coaliția de guvernare, după ce USR a depus un proiect de lege pentru reducerea numărului de parlamentari, iar UDMR și grupul minorităților au amenințat că părăsesc coaliția dacă măsura va fi susținută de PNL și PSD.

„E o temă corectă, dar de ce acum? Poate că ar trebui trase unele concluzii”, notează Năstase, lăsând să se înțeleagă că premierul Bolojan „joacă un dublu rol politic” – între PNL și USR.

„O problemă neclară este dacă Ilie Bolojan continuă cu opțiunea PNL – al cărui președinte este – sau devine, în fapt, un sprijinitor al USR”, a scris acesta.

Critici pentru atitudinea premierului la congresul UDMR

Năstase îl acuză pe Ilie Bolojan că „nu a avut reflexul politic” de a părăsi sala în momentul intonării imnului Ținutului Secuiesc la congresul UDMR, desfășurat recent la Cluj-Napoca, în prezența premierului Ungariei, Viktor Orbán.

„O îndelungată istorie ne arată că Ungaria, dar și maghiarii din România folosesc orice moment de slăbiciune de la noi pentru a forța drumul spre autonomia teritorială a Ardealului. Intonarea imnului secuiesc a fost o provocare pe stilul Viktor Orbán și, din păcate, premierul Bolojan nu a avut reflexul politic de a ieși din sală. Spre deosebire de Sorin Grindeanu”, a mai scris fostul lider PSD.

„Guvernul ia apă din toate direcțiile”

Adrian Năstase afirmă că România se confruntă cu o acumulare de crize care pot destabiliza rapid coaliția: de la buget și reforme, la tensiuni între partenerii de guvernare. „Specialiștii în găurit barca sunt cei de la USR”, adaugă ironic fostul premier, amintind că aceștia „au mai adăugat o temă explozivă” într-un moment deja tensionat.

Ironii la adresa lui Trump și „părintelui cu nuielele”

În finalul textului, Năstase face și o serie de observații ironice legate de scena internațională, menționând că „premiul Nobel pentru pace nu i-a fost acordat lui Donald Trump, în ciuda opiniei unui consilier al lui Nicușor Dan”.

El încheie cu un mesaj pentru PSD: „Rămâne valabil exemplul părintelui care le explica fiilor săi că o nuia poate fi ruptă cu ușurință, dar nu și un mănunchi de nuiele” – o trimitere la nevoia de unitate a partidului în fața tensiunilor din coaliție.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .