Acasă Cultură A mers cu un detector de metale și, din greșeală, a dat...

A mers cu un detector de metale și, din greșeală, a dat peste o adevărată comoară

0



Mark Sell, un fost pompier britanic în vârstă de 63 de ani, a făcut o descoperire remarcabilă în timp ce explora un câmp din King Row, Shipdham, cu detectorul său de metal.

Într-o seară de noiembrie 2019, după ore întregi de căutări, aparatul său a captat un semnal slab. Curios, a săpat aproximativ 25 de centimetri și a găsit un inel de aur cu pietre prețioase, perfect conservat.

Inspirat de forma hexagonală a fagurilor de miere, inelul are în centru un safir, care este încadrat de două smaralde și două granate. Experții au stabilitate că bijuteria datează din perioada secolelor XII-XIII și ar fi aparținut unui episcop medieval.

Inelul de aur cu cinci pietre preţioase, care a fost purtat de un episcop în epoca medievală, a putut fi admirat o vreme la Muzeul Britanic. Ulterior, el a fost predat oficialilor de la Noonans Mayfair, care l-au pregătit pentru licitaţie. Se aşteaptă ca bijuteria rară să fie vândută cu peste 20.000 de euro.

Sell, surprins de norocul său, a declarat că a fost uluit când a observat strălucirea aurului în noroi. Acesta a decis să împartă câștigul obținut în urma vânzării cu proprietarul terenului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .