Acasă Politică Alles klar?! – Replica lui Ionuț Stroe la scenariul avansat de numărul...

Alles klar?! – Replica lui Ionuț Stroe la scenariul avansat de numărul 2 din PNL

0



Deputatul Ionuț Stroe, unul dintre contestatarii noii conduceri a PNL, a răspuns duminică, într-o postare pe Facebook, scenariului avansat de prim-vicepreședintele liberal Dan Motreanu privind nominalizarea ca premier a unui primar PSD fără acordul partidului așa cum s-a întâmplat cu liberalul Adrian Veștea și PNL.

„Imaginați-vă că Sorin Grindeanu și secretarul său general dezlănțuie boții și trolii și haita de postaci USR împotriva unor lideri marcanți ai PSD care i-au făcut președinte de partid și secretar general, înainte de orice conflict intern, doar pentru că le stau în drumul împerecherii (politice) cu USR. Imaginați-vă că Grindeanu și Manda convoacă ședințe în serie fără să comunice agenda, ticluite în ascuns cu un primar de mare oraș, între două șuete la cafea ale acestuia cu niște staruri TV. Imaginați-vă că Grindeanu, Manda și primarul de mare oraș (sau de mic oraș, gen Toma de Buzău) pun la cale ședință cu agendă comună a USR fără să comunice partidului, își aranjează declarațiile și orele de ședință ca să iasă public simultan — pe scurt, pun la cale livrarea la cheie a întregii infrastructuri a partidului către USR, după ce ani de zile USR i-a jignit de dimineața și până seara ș.a.m.d. Orice asemănare cu realitatea este întâmplătoare.

În atari condiții, orice ar fi propus Președintele ar fi însemnat salvarea partidului de la adevărata trădare, care e în formă continuată de 12 luni: trădarea către USR, către oamenii lor și către centre de putere străină.

PS1. De ceva vreme, conducerea PNL abuzează de particula „Național” din denumire.

PS2. Înțelegem direct de la antipesedistul de 20 de ani Motreanu (ales, de altfel, pe lista PSD) că Toma de Buzău este out of PSD — nu către PNL, ci către USR, casa comună a tuturor liberalilor. Alles klar?!”, a scris Ionuț Stroe.

Dan Motreanu: Și PSD s-ar opune dacă Nicușor Dan l-ar desemna pe Constantin Toma

Motreanu a prezentat un scenariu privind desemnarea unui premier PSD pe modelul Adrian Veştea.

”Imaginați-vă următorul scenariu…

Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele României îl desemnează pe un primar PSD (de ce nu chiar Constantin Toma?) pentru funcția de prim-ministru.

Înainte de desemnare, nu îl anunță pe președintele PSD, Sorin Grindeanu. Nici primarul care urmează să fie desemnat premier nu îl anunță pe Sorin Grindeanu, deoarece i se cere să păstreze secretul. „Interesul național” cere discreție. Așa îi spun unii președintelui.

PNL anunță imediat că susține candidatul PSD desemnat și începe să facă „jocuri” în interiorul PSD.

PSD se opune oficial acestei desemnări.

Între timp, alesul Președintelui începe să telefoneze parlamentarilor PSD. Unora le propune funcții de ministru, altora diverse poziții importante. Li se explică elegant că asta este și voința Președintelui României și că, bineînțeles, PSD îi va păstra în partid fără nicio problemă.

Mai mult, unii chiar acceptă să intre în Guvern, iar în dreptul numelor lor apare sigla PSD.

Evident, restul partidului va fi încântat de această asociere și va aplauda inițiativa.

Ca tabloul să fie complet, liderii organizațiilor PSD sunt contactați inclusiv din diverse instituții „veghetoare ale Constituției”. Li se propun funcții de secretari de stat, conduceri ale unor agenții guvernamentale și chiar… „libertate”, dacă vor susține Guvernul. Totul, desigur, exclusiv în numele interesului național.

Luni, lista miniștrilor și programul de guvernare ajung în Parlament.

În Birourile Permanente Reunite, PSD cere ca în dreptul miniștrilor să nu mai apară sigla partidului. Cererea este respinsă.

PSD acceptă senin decizia, în numele democrației și al respectului instituțional.

Vine și ziua votului. Mai mulți parlamentari PSD votează Guvernul, ignorând poziția oficială a propriului partid. Rezultatul? Guvernul cade, pentru că nu întrunește numărul necesar de voturi.

Iar PSD, dând dovadă de un comportament evlavios, decide să nu sancționeze pe nimeni. Deci, nu este nevoie de un congres extraordinar.

România, însă, are nevoie de un Guvern cu puteri depline. Așa că, în laboratoarele unde se coc marile strategii politice, apare soluția salvatoare: cel agresat trebuie să îl susțină necondiționat pe agresor. Prin urmare, PSD va trebui să susțină PNL, fără un acord privind politicile publice și fără reciprocitate. Doar așa proiectul măreț poate continua.

În definitiv, ce este mai firesc și, creștinește, decât să îi mulțumești celui care te lovește?

P.S. Orice legătură cu realitatea este, desigur, pur întâmplătoare… sau poate nu.”, a scris pe Facebook, sâmbătă, Dan Motreanu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .