Ciprian Ciucu vine cu explicații după ce a semnat două PUZ-uri pentru construcția unor drumuri care vor muta traficul din centrul orașului înspre periferie. Proiectul semnat de Ciucu vine într-un moment delicat pentru primar, care este pus sub acuzare în cadrul unei anchete DNA care vizează sponsorizări primite din partea unor firme cărora le-a acordat facilități ca edil al Sectorului 6.
Anunțul lui Ciprian Ciucu
„Am semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare Drumurilor Radiale 9 și 10. Mergem, mai departe pentru a schimba paradigma de trafic din București.
Odată construite, acestea vor muta traficul traficul din centrul orașului spre periferie și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0.
Ne vom asigura, în acest fel, că noile artere se vor conecta corespunzător la străzile deja existente. În plus, unde este nevoie, vom proiecta noi căi de acces.
Drumul Radial 9 – Sud Express va lega Vidra – Autostrada A0 – DNCB – Bulevardul Metalurgiei/Gara Progresul.
PUZ-ul va racorda artera cu Șoseaua Berceni, Bulevardul Metalurgiei și drumurile de legătură necesare în proximitate.
Drumul Radial 10 – Măgurele Expres va avea traseul Autostrada A0 – oraș Măgurele – Parc Industrial Măgurele – DNCB – Prelungirea Ferentari.
PUZ-ul va asigura conexiunea cu Șoseaua Giurgiului, Șoseaua Sălaj, respectiv Șoseaua București Măgurele.
Cele două #PUZ-uri vor fi gata la începutul anului viitor, iar șantierul este programat să fie deschis în 2028″, scrie Ciprian Ciucu.
Cum se apără Ciprian Ciucu de acuzațiile DNA
„A fost o zi ciudată pentru mine. Este pentru prima oară când mi se întâmplă așa ceva. Dar am dus-o relativ ușor, sentimentele care m-au încercat au fost doar uimirea și frustrarea. Uimire pentru că nu știu de unde vine și frustrare pentru că, dimpotrivă, am limitat corupția, după puterile mele, în toate pozițiile publice sau civice în care m-am aflat. Cu privire la acuzația de luare de mită… Se pare că niște persoane s-au folosit de numele meu și s-ar fi cerut niște sume în numele meu în campania electorală de anul trecut. Ei spun, într-un denunț, că eu aș fi știut. Mai mult voi afla după ce voi avea, împreună cu avocații, acces la dosar. Eu nu am luat niciun leu și nu am condiționat emiterea acelor documentații de urbanism de primirea unor foloase”, a scris Ciucu pe Facebook.
Edilul general al Capitalei afirmă că dosarul îi complică activitatea administrativă și estimează că va trebui să răspundă acuzațiilor în instanță pentru o perioadă îndelungată.
„Aceste acuzații pică prost, într-un context prost: am enorm de mult de lucru la primărie și acum, cu acest dosar, voi avea de cărat după mine, probabil un an, doi sau trei, niște acuzații pe care va trebui să le demontez și un proces obositor și sâcâitor. Sper să scap cât mai repede de această tinichea”, a adăugat Ciucu.
Cu toate acestea, el a afirmat că își va continua activitatea și că nu își va modifica agenda publică.
„În afară de timpul pe care va trebui să îl dedic acestui proces (mai am și altele, m-au dat dezvoltatori imobiliari în judecată atunci când am protejat legitim interesul public), mă voi comporta ca și când nimic nu s-a întâmplat și voi munci cu toate puterile pentru orașul nostru. Voi ține capul sus, nu voi evita întâlnirile publice și nici contactul direct cu bucureștenii. Pentru că nu am de ce!”, a mai spus primarul general al Capitalei.
El a mai precizat faptul că va colabora cu anchetatorii și că este convins că își va demonstra nevinovăția.
„Nu intru în alte teze, nu știu cum m-am căpătuit cu acest dosar. Îmi voi proba nevinovăția și voi colabora cu toată buna credință pe care o am cu reprezentanții sistemului de justiție”, a conchis Ciucu.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .