Acasă Cultură VIDEO PS Ambrozie a slujit la Mănăstirea Comana în noaptea de Înviere

VIDEO PS Ambrozie a slujit la Mănăstirea Comana în noaptea de Înviere

0



La Mănăstirea Comana din județul Giurgiu, slujba de Înviere a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie. La miezul nopții, credincioșii au primit Lumina Sfântă adusă de la Ierusalim.

„Veniți de primiți Lumina!”

Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae”.

„Hristos a înviat!

Se cade să-I mulțumim lui Dumnezeu și Maicii Domnului că ne-am învrednicit ca, după această lungă perioadă a Postului Mare, după participarea la sfintele slujbe, fiecare după măsura credinței și evlaviei, ostenindu-ne și apropiindu-ne de Dumnezeu, să ajungem la sfânta și slăvita zi a Învierii. Să fiți sănătoși, să aveți parte de bucurii duhovnicești alături de familiile dumneavoastră.”, a spus, la Trinitas TV, PS Ambrozie.

Credincioșii s-au putut închina la racla cu un fragment din moaștele Sfintei Mari Mucenițe Ecaterina.

„Ne cheamă Domnul slavei la lumină,

Ne cheamă mucenicii-n veșnicii.

Fortificați Biserica creștină

Cu pietre vii zidite-n temelii.

Veniți, creștini, de luați Lumina!,

Veniți la nunta Fiului de Împărat,

Veniți, flămânzi, gustați din cină,

Hristos a înviat!

Ne rugăm ca Lumina Sfântă, izvorâtă din mormântul Mântuitorului Iisus Hristos, pe care am primit-o în mâini, să ne ajute Bunul Dumnezeu să o așezăm în candela sufletului nostru, spre înveșnicirea noastră, a familiilor noastre și a neamului nostru.”, a adăugat arhimandritul Mihail Muscariu, starețul Mănăstirii Comana.

La finalul slujbei, ierarhul le-a oferit credincioșilor pastorala la Sfintele Paști, precum și icoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .