Acasă Actualitate Doliu în lumea politică! A murit un fost parlamentar PSD

Doliu în lumea politică! A murit un fost parlamentar PSD

0



Fostul deputat social-democrat Gheorghe Chiper, cunoscut ca un apropiat al agricultorilor din județul Arad, a trecut la cele veșnice. Anunțul a fost făcut pe rețelele de socializare de Adam Alda, fost director adjunct al Direcției Agricole Arad, care a transmis un mesaj emoționant în memoria fostului parlamentar.

„A plecat la cele veșnice un om deosebit, un prieten, un specialist agricol, ing. CHIPER GHEORGHE. […] Domnule Chiper, veți rămâne veșnic în amintirea noastră”, a scris Alda.

Gheorghe Chiper s-a născut pe 8 octombrie 1939 și a fost inginer agronom expert, activând la IAS Ineu și ulterior ca director al Direcției Agricole Arad. A ocupat funcții politice importante în județ, fiind președinte executiv interimar al PSD Arad în 2004 și consilier la Prefectura Județului Arad.

A fost consilier județean timp de 12 ani, între 1992 și 2004, iar în legislatura 1992–1996 a fost vicepreședinte al Consiliului Județean Arad.

În perioada 2004–2008, Gheorghe Chiper a fost deputat în Parlamentul României, ales pe listele PSD Arad. A activat în Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale, având o activitate parlamentară notabilă:

14 puncte de sumar (în 13 ședințe)

3 declarații politice

8 propuneri legislative

94 de întrebări și interpelări

11 moțiuni

Pentru mulți colegi de breaslă, Chiper a rămas un îndrumător respectat, un sfătuitor de nădejde și un om cu o atitudine deschisă și echilibrată.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .