Acasă Economie Deficitul balanței comerciale în ianuarie a crescut cu mai mult de 38%...

Deficitul balanței comerciale în ianuarie a crescut cu mai mult de 38% față de aceeași lună din 2024 – Institutului Național de Statistică

0



Deficitul balanței comerciale în ianuarie a crescut cu mai mult de 38% față de aceeași lună din 2024, informează INS, potrivit Rador Radio România.

Deficitul balanței comerciale înregistrat de România în ianuarie, respectiv diferența dintre valoarea importurilor și cea exporturilor, a crescut cu mai mult de 38% față de aceeași lună anul trecut – reiese din datele Institutului Național de Statistică.

Deși exporturile au înregistrat o creștere față de prima lună din 2024 – cu 2,4%, importurile s-a majorat cu peste 10%.

Datele reconfirmă dependența în creștere a economiei românești de importuri, determinată în special de faptul că aproximativ două treimi dintre exporturile românești se realizează având la bază importuri de completare, fie că e vorba de materii prime, materiale sau subansambluri.(R

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .