Acasă Actualitate Fugarii din România: infractorii prinsi recent și aduși acasă

Fugarii din România: infractorii prinsi recent și aduși acasă

0

Condamnati adusi in tara pe 20 septembrie

Poliția Română a anunțat că, pe 20 septembrie 2024, au fost repatriate cinci persoane condamnate, dintre care una a fost penalizată pentru infracțiuni rutiere, iar trei pentru furt calificat. O a cincea persoană a fost condamnată pentru șantaj. Aceștia au fost aduși din Olanda, Italia, Germania și Belgia, cu cea mai severă pedeapsă totalizând 3 ani și 2 luni de închisoare.

Detalii despre repatriere

Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR) a precizat că aceste indivizi au fost aduși în țară în baza unor mandate de executare a pedepselor. Cele cinci persoane include un bărbat de 50 de ani din București, care era urmărit internațional pentru infracțiuni rutiere și care a fost escortat din Belgia. Acesta avea un mandat emis de Judecătoria Alba, având de executat o pedeapsă de 1 an și 9 luni de închisoare.

Alte cazuri de condamnare

Totodată, un bărbat de 48 de ani din Bihor a fost adus din Italia, el fiind urmărit pentru furt calificat. Judecătoria Satu Mare a emis pe numele lui un mandat de executare a unei pedepsei de 1 an. De asemenea, un alt condamnat, în vârstă de 31 de ani din Suceava, a fost escortat din Germania, având un mandat emis de Judecătoria Vatra Dornei pentru o pedeapsă de 1 an și 9 luni, tot pentru furt calificat.

Rețineri pentru șantaj și furt

Un alt bărbat, de 35 de ani din Bihor, care a fost condamnat pentru șantaj, a fost repatriat din Olanda. Mandatul de executare pe numele lui a fost emis de Judecătoria Oradea, iar pedeapsa este de 3 ani și 2 luni. În același timp, un bărbat de 38 de ani din Mureș a fost adus din Olanda, fiind condamnat pentru furt calificat. Judecătoria Târgu Mureș a emis pe numele lui un mandat de executare a unei pedepse de 2 ani.

Încarcerarea condamnaților

Toate persoanele aduse în țară au fost plasate în detenție pentru a-și executa pedepsele. Autoritățile continuă să colaboreze cu instituțiile internaționale pentru a localiza și repatria persoanele condamnate care se află în afara granițelor.

Cheltuieli pentru repatriere

În urma acestor acțiuni, ministrul Justiției, Alina Gorghiu, a anunțat că în anul 2023 România a investit 10 milioane de lei pentru repatrierea persoanelor condamnate și a subliniat că este normal ca aceștia să suporte o parte din cheltuieli. În acest sens, a fost adoptată o Hotărâre de Guvern, care reglementează astfel de situații.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .