Acasă Actualitate 17 turiști au rămas blocați pe munte din cauza unei viituri produse...

17 turiști au rămas blocați pe munte din cauza unei viituri produse în județul Argeș

0



17 turiști au rămas blocați pe munte din cauza unei viituri. Incidentul s-a produs pe Valea Rea în noaptea de vineri spre sâmbătă. Mai multe echipe de intervenție au mers la fața locului și i-au ajutat pe turiști să coboare de pe munte.

Misiunea a început vineri, după ora 21.00 în urma unui apel la 112. 17 persoane, printre care și cetățeni străini, au anunțat că au rămas blocate în zona montană a județului Argeș, pe Valea Rea, după Barajul Baciu, potrivit mediafax.

Patru jandarmi din cadrul Postului de Jandarmi Montan Arefu, împreună cu echipe din cadrul I.S.U. Argeș și Salvamont Argeș s-au deplasat la fața locului. Toate cele 17 persoane au fost duse în siguranță la baza Salvamont Nucșoara.

Din cauza întunericului, a condițiilor meteo și a terenului accidentat, misiunea a ținut peste trei ore, au precizat jandarmii.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .