Acasă Sănătate România sub cod roșu de caniculă: Ministerul Sănătății cere măsuri rapide pentru...

România sub cod roșu de caniculă: Ministerul Sănătății cere măsuri rapide pentru a limita riscurile medicale

0



Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme.

Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roşu de caniculă, ce vizează, duminică şi luni, 16 judeţe, precum şi alerte de Cod galben şi portocaliu, valabile în trei sferturi din ţară.

Astfel, Ministerul Sănătăţii solicită:

* Serviciile de ambulanţă – alertarea echipajelor şi suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creştere;

* Direcţiile de sănătate publică – verificarea condiţiilor de asigurare a asistenţei medicale în unităţile sanitare (stocuri de medicamente de urgenţă, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană).

”Ascultaţi sfaturile medicilor şi evitaţi expunerea prelungită la soare, deshidratarea şi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie”, arată sursa citată de Agerpres.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .