Acasă Actualitate S-a declanșat războiul între ”locotetenții” lui Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan: Bătălia...

S-a declanșat războiul între ”locotetenții” lui Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan: Bătălia se duce pe toate fronturile, cu acuzații grele de ambele părți

0



Războiul politic dintre PSD și PNL se duce pe toate liniile, de la cel mai înalt nivel, dar și în eșaloanele inferioare ale partidului. ”Locotenenții” lui Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan își transmit mesaje războinice. Deputatul Ionel Bogdan, un apropiat al lui Ilie Bolojan, îi răspunde primarului Lia Olguța Vasilescu, unul dintre oamenii de încredere ai lui Sorin Grindeanu, cea care îl acuza pe Bolojan că se agață de scaunul de la Palatul Victoria și nu vrea să plece sub nicio formă.

Lia Olguța Vasilescu: Bolojan nu vrea să plece de la Palatul Victoria și minte de fiecare dată

Lia Olguţa Vasilescu a acuzat, sâmbătă, că situaţia de interimat de la Palatul Victoriei este cauzată de „un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo”. Vasilescu mai spune că PSD este pregătit să intre la guvernare.

Vicepreședinta PSD spune că nu a fost surprinsă de poziția lui Ilie Bolojan, susținând că acesta ar fi folosit și în trecut amenințarea cu demisia ca instrument politic.

„Pentru mine, vă spun sincer, nu a fost o surpriză, pentru că l-am văzut pe Ilie Bolojan și anul trecut în coaliție, când amenința de fiecare dată la început că își va da demisia din funcția de prim-ministru”, a spus Vasilescu.

Ea îl acuză pe Bolojan că nu acceptă deblocarea situației politice, deși România are nevoie de un guvern cu puteri depline.

„Este clar că nu vrea să plece de la Palatul Victoria, nu știu de ce, pentru că nu mai are puteri depline, în afară că mai semnează niște contracte acum pe ultima sută de metri și mai face niște numiri. Altceva nu poate să facă”, a afirmat lidera PSD.

Lia Olguța Vasilescu susține că Ilie Bolojan a schimbat de mai multe ori condițiile pentru susținerea unei formule guvernamentale.

„A mințit de fiecare dată. A mințit inițial că vrea un guvern tehnocrat. I s-a dat guvern tehnocrat. După aceea, să nu fie PSD în el. N-a fost PSD în el. Să nu fie nici PSD-iști vopsiți. N-au fost nici PSD-iști vopsiți. Să nu fie nici secretari de stat, nici prefecți PSD. N-au fost. Și cu toate astea nu a votat un guvern tehnocrat”, a declarat Vasilescu.

Ionel Bogdan, replică pentru Olguța Vasilescu: PSD a generat această criză politică

Deputatul Ionel Bogdan îi răspunde Liei Olguţa Vasilescu, arătând că PSD a generat această criză prin moţiunea de cenzură depusă alături de AUR şi a aruncat România într-o perioadă de instabilitate pe care o putea evita. El precizează că singurul plan al PSD este să rupă şi să controleze PNL.

„Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluţie. PSD a generat această criză prin moţiunea de cenzură depusă alături de AUR şi a aruncat România într-o perioadă de instabilitate pe care o putea evita”, transmite deputatul PNL, într-o postare pe Facebook.

Ionel Bogdan arată că, după moţiune, singurul plan al PSD a fost să rupă şi să controleze PNL.

„Aţi promis asta propriilor primari şi parlamentari şi exact asta aţi încercat să faceţi. Noi am spus de la început, împreună cu USR şi UDMR: dacă mergeţi pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună. Astăzi ni se spune că vina este a PNL pentru că nu s-a lăsat distrus. Nu. Vina pentru această criză aparţine celor care au provocat-o”, menţionează liberalul.

Ionel Bogdan anunţă că PNL rămâne unit în jurul lui Ilie Bolojan şi al direcţiei de reformă.

„Cei care încearcă şi acum, din interior sau din exterior, să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeaşi surpriză: PNL nu mai este dispus să fie anexă, nici pentru PSD, nici pentru altcineva”, menţionează Ionel Bogdan.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .