Părinţii a trei copii din Bihor, suspectaţi că i-au împiedicat pe minori să meargă la şcoală după ce i-a retras începând cu 2019, au fost trimişi în judecată de procurori, a informat, vineri, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea.
Cei doi soţi, care au două fete de 15 şi 10 ani şi un băiat de opt ani, vor fi judecaţi pentru trei infracţiuni
Cei doi soţi, care au două fete de 15 şi 10 ani şi un băiat de opt ani, vor fi judecaţi pentru trei infracţiuni de împiedicare a accesului la învăţământul general obligatoriu.
Conform procurorilor, în 2019, pe când fata mai mare avea opt ani, au retras-o de la o şcoală gimnazială din Bihor. Până în urmă cu două luni aceasta nu a mai mers la şcoală şi ar fi fost înscrisă într-un sistem homeschooling, formă de învăţământ nerecunoscută în România.
De asemenea, a doua fată a fost retrasă de la şcoală în 2020, când avea cinci ani, iar băiatul a fost retras în 2023, tot la cinci ani.
Procurorul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea a solicitat Judecătoriei Beiuş numirea unui curator pentru copi
Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea a solicitat Judecătoriei Beiuş numirea unui curator pentru copii, care să le reprezinte interesele în cadrul procesului penal, având în vedere că părinţii au dobândit calitatea de inculpaţi în cauză.
Cazul urmează să fie soluţionat de Judecătoria Beiuş.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .