Acasă Actualitate Horia Georgescu, fostul șef al ANI: Klaus Iohannis m-a amenințat în mod...

Horia Georgescu, fostul șef al ANI: Klaus Iohannis m-a amenințat în mod direct! Este un om extrem de ranchiunos

0



Horia Georgescu, fostul președinte ANI, a declarat că fostul președinte al României Klaus Iohannis l-a „amenințat în mod direct”. De asemenea, fostul șef al ANI susține că președintele ICCJ din aceea perioadă, Livia Stanciu, a tergiversat cât a putut de mult dosarul lui Klaus Iohannis, informează Mediafax.

Georgescu: „Iohannis e cunoscut ca fiind un om ranchiunos și un om răzbunător”

„Un nivel intelectual foarte scăzut. Se știau lucrurile astea. El părea inteligent că nu vorbește, dar el nu vorbea că nu avea capacități intelectuale”, a transmis acesta.

Întrebat dacă a fost răzbunarea lui Iohannis, Georgescu a declarat „evident. Prin diversi actori din sistem”.

„Iohannis m-a amenințat și în mod direct la un eveniment al GDS. Eram acolo cu alte două persoane care pot să confirme lucrul ăsta. Un reporter și încă o persoană”, a afirmat Georgescu.

„Și a trecut pe lângă mine, l-am salutat. «Ce faceți?» Și eu zic «Bine, aici la eveniment». «E în regulă. Nu știu cât o să mai faceți bine». M-a amenințat direct”, a spus fostul președinte ANI.

Georgescu: Livia Stanciu a tergiversat cât a putut de mult dosarul lui Klaus Iohannis

Horia Georgescu susține că Livia Stanciu, care conducea la acea vreme Înalta Curte de Casație și Justiție, ar fi făcut „tot posibilul” pentru a amâna judecarea dosarului de incompatibilitate al lui Klaus Iohannis.

Potrivit lui Horia Georgescu, dosarul de incompatibilitate al lui Klaus Iohannis nu ar fi trebuit să fie judecat în apropierea alegerilor. Acesta a susținut că, în perioada în care Livia Stanciu conducea Înalta Curte de Casație și Justiție, procesul a fost tergiversat în mod intenționat.

„Doamna Livia Stanciu (…) a făcut tot posibilul să tergiverseze acest proces și să nu se judece. Speța domnului Klaus Iohannis era clară. Agenția Națională de Integritate câștigase în trecut. Nu trebuia să ajungem în preajma alegerilor ca acest proces să fie judecat”, a afirmat fostul șef al Agenției Naționale de Integritate (ANI).

Georgescu a mers mai departe, spunând că numirea Liviei Stanciu în funcția de judecător la Curtea Constituțională a reprezentat o recompensă pentru modul în care ar fi gestionat dosarul. „Ulterior, doamna Livia Stanciu a primit funcții pentru acest efort pe care l-a făcut, care, dacă ar trebui să-l definesc, ar fi că este corupție pură”, a afirmat Georgescu.

Livia Stanciu a fost numită judecător la Curtea Constituțională în 2016 de președintele Klaus Iohannis, pentru un mandat de nouă ani, care a expirat în 2025.

Fostul președinte al ANI a afirmat că, în perioada în care conducea instituția, a solicitat oficial Înaltei Curți judecarea tuturor dosarelor similare aflate pe rol. „Am făcut cerere legală și am cerut judecarea cazurilor, tuturor cazurilor aflate pe rolul ICCJ. Cred că aveam 10 sau 12 cazuri similare. Toți ceilalți au pierdut. Domnul Iohannis a câștigat acest proces. După ce a devenit președinte, evident”, a afirmat Horia Georgescu.

Potrivit lui Georgescu, Klaus Iohannis ar fi ajuns președinte al României aflându-se în stare de incompatibilitate. „Nu știu de unde a primit Livia Stanciu inspirația să facă aceste lucruri, dar a acționat, din punctul meu de vedere, ilegal”, a afirmat acesta.

Georgescu a precizat însă că, în opinia sa, faptele la care face referire sunt prescrise. „Cred că faptele sunt prescrise, au trecut 10 ani”, a spus Georgescu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .