Acasă Actualitate SMS-ul de la Simion. Cel puțin 20 de parlamentari AUR prezenți în...

SMS-ul de la Simion. Cel puțin 20 de parlamentari AUR prezenți în Parlament / Murad: Dacă Simion ne dă voie să votăm cum vrem, eu votez „pentru”, eu sunt patriot

0



Peste 20 de parlamentari AUR, senatori și deputați, se află la Parlament, la ora transmiterii acestei știri, în așteptarea unui mesaj de la președintele partidului, George Simion, privind votul la învestirea guvernului Adrian Veștea. Ședința pentru instalarea Guvernului a început.

Deputatul AUR Mohammad Murad a declarat, la sosirea în plen, că parlamentarii așteaptă să primească semnalul de la George Simion: dacă liderul AUR le transmite să nu voteze, atunci el va respecta decizia partidului. Dacă însă Simion le dă voie să voteze după propria conștiință, el personal o să voteze „pentru” învestirea guvernului.

Murad a precizat că parlamentarii AUR sunt „patrioți”, nu „extremiști”, și de aceea sunt dispuși să facă un sacrificiu să voteze un guvern din care nu fac parte, chiar dacă vor rămâne în opoziție, datorită situației economice precare în care se află țara.

Veștea s-ar fi angajat, la sediul AUR, a spus Murad, să aplice 13 măsuri economice dorite de AUR care nu afectează deficitul bugetar.

Guvernul Veștea are nevoie de 233 de voturi pentru învestitură și nu le poate obține fără voturi din AUR. Premierul desemnat a fost luni seară la sediul AUR să discute cu liderul partidului, George Simion.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.