Israelul a anunţat că toate restricţiile privind adunările publice legate de războiul cu Hezbollah-ul pro-iranian vor fi ridicate în nordul ţării, în apropierea graniţei cu Libanul, începând de luni.
„În urma unei evaluări a situaţiei, s-a decis actualizarea directivelor”, a declarat o ramură a armatei într-un comunicat, după o acalmie a luptelor în sudul Libanului.
„Începând cu ora 06:00, luni, 22 iunie 2026, toate restricţiile vor fi ridicate în zona liniei de confruntare (…) şi se va reveni la activitate completă, fără nicio restricţie”, se arată în comunicat.
Cel puţin 20 de persoane au fost ucise sâmbătă, în urma unor atacuri aeriene israeliene asupra sudului Libanului şi a Văii Bekaa, la numai o zi după intrarea în vigoare a armistiţiului dintre Israel şi Hezbollah, care urmărea să oprească luni de confruntări şi escaladare militară.
Israelul a declarat că atacurile au fost lansate ca răspuns la tirurile cu rachete efectuate în timpul nopţii de gruparea şiită Hezbollah, susţinută de Iran. Potrivit armatei israeliene, peste 50 de proiectile au fost lansate asupra poziţiilor israeliene din sudul Libanului, iar aviaţia a lovit ulterior ceea ce a descris drept ”ţinte Hezbollah”.






