Acasă Actualitate În premieră în România – Primul șofer amendat digital pentru neutilizarea centurii...

În premieră în România – Primul șofer amendat digital pentru neutilizarea centurii de siguranță

0



Un bărbat de 52 de ani din Cluj a devenit primul șofer din România sancționat prin intermediul noului sistem digital introdus de poliție, conform informațiilor de la Mediafax.

Proiectul a fost lansat marți, ca parte a unui program-pilot prin care polițiștii rutieri pot aplica sancțiuni contravenționale folosind tablete.

Aplicația „Abateri rutiere – mobile” a fost instalată pe tabletele polițiștilor rutieri, iar primele amenzi contravenționale au fost deja aplicate.

Proiectul va fi implementat treptat, colectându-se feedback atât de la utilizatori, cât și de la participanții la trafic, pentru a evalua calitatea experienței. Numărul de dispozitive pe care se va rula aplicația va crește progresiv, cu obiectivul de a fi utilizată de toți polițiștii rutieri din țară până la sfârșitul lunii septembrie. Procesele-verbale sunt tipărite cu ajutorul imprimantelor mobile de teren.

Marți, la ora 17.06, polițiștii din Cluj au amendat digital un bărbat de 52 de ani din Cluj pentru că a condus fără centură de siguranță pe strada Teodor Mihali din Cluj-Napoca, folosind aplicația „Abateri Rutiere – Mobile”.

Șoferul a primit 2 puncte amendă, în valoare de 330 lei, și 2 puncte de penalizare.



LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .