Acasă Actualitate Consultări intense la Ministerul Muncii pentru noua lege a salarizării bugetarilor

Consultări intense la Ministerul Muncii pentru noua lege a salarizării bugetarilor

0



La Ministerul Muncii continuă și săptămâna viitoare consultările cu reprezentanții salariaților pe marginea noii legi a salarizării unitare în sectorul bugetar. După ce ieri au avut loc discuții cu personalul din diplomație, luni sunt programați la consultări cei din administrația publică, urmând ca în zilele următoare să vină rândul reprezentanților din justiție.

Proiectul legislativ se află într-o etapă critică, autoritățile încercând să colecteze feedback direct de la toate categoriile profesionale implicate pentru a calibra noile grile de salarizare.

Discuții decisive în Parlament pentru veniturile din sectorul medical

Tot luni, reprezentanții angajaților din sistemul de sănătate sunt așteptați la comisia de specialitate din Camera Deputaților pentru a formula un punct de vedere unitar referitor la salarizarea personalului medical. Invitația a fost lansată de social-democratul Alexandru Rafila, președintele Comisiei pentru sănătate din Camera Deputaților.

Într-o postare pe Facebook, acesta a menționat că noul proiect de lege a generat deja nemulțumiri în rândul cadrelor medicale. Rafila a subliniat că este extrem de important ca Parlamentul să asculte argumentele partenerilor sociali și să corecteze erorile acolo unde este posibil, pentru a se putea construi un cadru legislativ echitabil și funcțional.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.