Acasă Sport U-BT Cluj-Napoca a fost eliminată din competiţia de baschet masculin ABA League

U-BT Cluj-Napoca a fost eliminată din competiţia de baschet masculin ABA League

0



U-BT Cluj-Napoca a fost eliminată din competiţia de baschet masculin ABA League, după ce a fost învinsă în deplasare de echipa muntenegreană Buducnost Voli Podgorica, marţi seara, cu scorul de 112-81 (29-19, 26-24, 25-27, 32-11), în meciul decisiv din sferturile de finală.

”U” a fost învinsă cu 2-1 la general de Buducnost, după 86-73 pentru muntenegreni, marţea trecută, tot la Podgorica, şi victorie cu 94-90 a campioanei României, vineri, la Cluj-Napoca.

Cele două echipe s-au întâlnit în acest sezon competiţional de şase ori. Ele s-au mai înfruntat în play-off-ul EuroCup (100-82 pentru ”U” în deplasare) şi în Top 8 al ABA League (94-89 pentru Buducnost, la Podgorica şi 110-72 pentru Buducnost la Cluj-Napoca).

Buducnost a dominat categoric jocul decisiv, câştigând la o diferenţă de 31 de puncte.

Daron Russell a fost MVP-ul clujenilor, cu 24 de puncte, 6 pase decisive, Iverson Molinar Jones a reuşit 15 p, 3 pd, iar Dusan Miletic s-a evidenţiat cu 16 p, 8 rec.

Rasheed Sulaimon, cu 24 puncte, 4 pase decisive, şi Axel Bouteille, cu 21 p, 10 recuperări, au fost cei mai buni oameni ai gazdelor, Zoran Nikolic s-a remarcat cu 16 p, 3 rec, Nikola Tanaskovic a adăugat 11 p, 5 rec, 3 pd, iar Kevin Duane Ferrell Jr a contribuit cu 12 p, 3 pd.

Pentru ”U” acesta a fost primul său sezon în Liga Adriatică.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .