Acasă Actualitate Primăria Sectorului 1 a câștigat procesul de milioane de euro cu Romprest

Primăria Sectorului 1 a câștigat procesul de milioane de euro cu Romprest

0



Înfrângere în instanță pentru compania de salubritate Romprest. Magistrații de la Tribunalul București au respins solicitarea companiei care ceruse blocarea deciziei Consiliului Local de încetare a contractului de salubrizare.

Decizia instanței

Potrivit Realitatea Plus, este vorba despre o decizie prin care instanța «respinge cererea ca inadmisibilă»

Primăria Sectorului 1 a decis să întrerupă contractul cu această companie de salubrizare, considerându-l păgubos, din data de 20 iunie 2026. Decizia a fost votată de Consiliul Local al Sectorului 1 în luna februarie a acestui an. Romprest a transmis atunci faptul că dacă acest contract va fi încheiat înainte de termen, tot primăria va fi obligată să plătească și despăgubiri în valoare de 1,13 miliarde de lei.

Romprest a atacat decizia în instanță, însă a pierdut. Astfel, firma de salubritate a pierdut un contract de milioane de euro.

Contract pe o perioadă de 25 de ani

Primăria Sectorului 1 și Romprest au încheiat în anul 2008 un contract pe 25 de ani. În 2009 Consiliul Concurenței a considerat că perioada este nejustificat de lungă. A urmat un proces între operator și primărie, iar contractul a fost redus la 18 ani. Astfel, acesta se încheia anul acesta.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .