Acasă Vremea Directorul ANM anunță cea mai grea săptămână din acest an: Un ger...

Directorul ANM anunță cea mai grea săptămână din acest an: Un ger crâncen lovește România și temperaturile scad până la -21 de grade

0



Următoarea perioadă va fi marcată din punct de verede meteorologic de ger cu temperaturi de până la -21 de grade C în zonele din nordul țării și în depresiunile din estul Transilvaniei.

Cea mai geroasă iarnă din ultimii ani

„De altfel și la această oră în această parte a țării, înregistrăm minus 19 grade C la Josesni, sau minus 19 grade la Târgul Lăpuș.

În Capitală sunt minus 7 grade C, în nordul Moldovei – la Rădăuți, înregistrăm minus 17 grade C”, a declarat la Digi24, directorul ANM, Elena Mateescu.

Zile cu precipitații, ger și vânt

Ea a precizat că urmează o perioadă cu vreme deosebit de rece.

„Ger pe parcursul nopților și dimineților, dar și intensificări ale vântului, precipitații mixte și polei. Vântul va putea avea intensificări cu viteze de 45-50 km/h în special în partea de sud-est a țării, acolo unde în contextul și temperaturilor mai coborâte putem să resimțim temperaturi mult mai reci.

Este posibil ca în regiunile sudice și sud-estice, precipitațiile mixte să favorizeze depunerile de polei”, a menționat directorul ANM.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .