Acasă Sport Aryna Sabalenka trece de Madison Keys și merge în semifinale la Brisbane

Aryna Sabalenka trece de Madison Keys și merge în semifinale la Brisbane

0



Aryna Sabalenka (Belarus), lider mondial în tenisul feminin, a trecut de americanca Madison Keys, a șaptea jucătoarea a lumii, vineri dimineață, în sferturile de finală de la turneul WTA500 de la Brisbane (Australia), calificându-se în semifinale.

Aryna Sabalenka s-a impus în duelul cu Keys cu un dublu 6-3, la fel ca în meciul anterior câștigat cu românca Sorana Cîrstea. Partida a durat o oră și jumătate, notează MEDIAFAX.

Sabalenka a încheiat meciul cu un procentaj de 72% la punctele câștigate pe primul serviciu.

A câștigat de cinci ori pe serviciul adversarei, care a realizat, la rândul ei, două breakuri.

„Am încercat să rămân în control și să pun multă presiune pe serviciul ei”, a spus la final numărul 1 mondial.

Aryna Sabalenka se va întâlni în semifinale cu Karolina Muchova, din Cehia.

Muchova a reușit, vineri, o surpriză în primul sfert de finală de la Brisbane. Ocupanta poziției a 20-a în clasamentul WTA a eliminat-o pe a treia favorită a turneului, Elena Rybakina (locul 5 WTA), cu 6-2, 2-6, 6-4.

Jucătoarea din Kazahstan, câștigătoarea Turneului Campioanelor 2025, avea o serie de 13 victorii consecutive în circuit și nu pierduse niciun meci la Brisbane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .