Acasă Cultură România TV, sancţionată de CNA pentru că i-a făcut campanie electorală lui...

România TV, sancţionată de CNA pentru că i-a făcut campanie electorală lui Daniel Băluţă

0



Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a sancționat România TV pentru încălcări în campania electorală pentru alegerile locale din București, după ce postul de televiziune a promovat candidatura lui Daniel Băluță din partea PSD.

Postul de televiziune a primit o somaţie după ce a preluat un clip video de campanie de pe pagina de Facebook a lui Băluţă şi l-a transformat în ştire. Este vorba despre vizita lui Băluţă într-un cartier sărac din Capitală. Totul prezentat alături de titluri precum: „Planul lui Băluţă pentru Bucureşti: Nu lăsăm pe nimeni în urmă”, potrivit paginademedia.ro.

Decizia CNA

Art. 5 alin. (1) lit. a) din Decizia CNA nr. 884 din 11 noiembrie 2025 privind regulile de desfăşurare în audiovizual a campaniei electorale pentru alegerile locale parţiale:

„Pentru reflectarea campaniei electorale, radiodifuzorii pot realiza şi difuza numai următoarele tipuri de emisiuni cu caracter electoral: a) emisiuni informative, prevăzute la art. 67 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 115/2015, cu modificările şi completările ulterioare, în care pot fi difuzate informaţii privind sistemul electoral, tehnica votării şi activităţile de campanie ale candidaţilor; în acest scop, durata programată a emisiunii informative poate fi mărită cu cel mult 15 minute; emisiunile informative electorale pot fi difuzate în zilele de luni până duminică”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .