Acasă Sănătate Patru pacienți, despăgubiți după ce tratamentele anti-obezitate le-au afectat vederea

Patru pacienți, despăgubiți după ce tratamentele anti-obezitate le-au afectat vederea

0



Patru pacienţi au obţinut despăgubiri în Danemarca după ce au dezvoltat probleme oculare grave în urma administrării tratamentului anti-obezitate Wegovy sau acelui contra diabetului Ozempic, a anunţat organismul care se pronunţă cu privire la despăgubirile medicale, informează AFP.

Un număr de 43 de persoane au solicitat despăgubiri, afirmând că au dezvoltat o afecţiune oculară gravă după ce au luat unul dintre tratamentele produse de laboratorul Novo Nordisk, a precizat, într-un comunicat, asociaţia daneză care se ocupă cu despăgubirea pacienţilor, conform Agerpres.

Neuropatia optică ischemică anterioară non-arteritică (NOIAN) este o afecţiune a nervului optic care provoacă pierderea vederii.

Asociaţia care oferă despăgubiri a examinat primele cinci cazuri şi a ajuns la concluzia că patru dintre ele au dreptul la despăgubiri.

”Este o consecinţă nefericită pentru pacienţii care au fost afectaţi de acest efect secundar. NOIAN este o afecţiune gravă care provoacă deteriorări permanente şi incurabile ale vederii”, a declarat Karen-Inger Bast, directoarea asociaţiei, într-un comunicat.

Aceste cazuri sunt dificil de evaluat întrucât sunt legate de un medicament nou, iar pacienţii prezentau deja un risc crescut de a dezvolta NOIAN, a adăugat ea.

În total, vor primi 800.000 de coroane (107.000 de euro), sumă care ar putea creşte în funcţie de impactul acestei afecţiuni asupra vieţii viitoare a pacienţilor, spre exemplu dacă aceştia nu mai pot munci ca înainte, a precizat asociaţia.

În Danemarca, despăgubirile medicale sunt în general plătite de autorităţile sanitare.

În decembrie 2024, Agenţia medicamentelor din Danemarca a solicitat comitetului de securitate (PRAC) al Agenţiei europene a medicamentelor examinarea unui studiu danez care arăta o legătură între semaglutidă, substanţa activă din Ozempic şi Wegovy, şi NOIAN.

În iunie, PRAC (Comitetul de farmacovigilenţă şi de evaluarea a riscurilor) a concluzionat că NOIAN este un efect secundar ”foarte rar” al semaglutidei, care afectează până la un utilizator din 10.000.

Novo Nordisk a declarat că a examinat decizia de despăgubire a pacienţilor danezi.

Într-o declaraţie trimisă AFP, producătorul de medicamente a precizat că, în urma concluziilor PRAC, prospectele destinate pacienţilor pentru toate produsele pe bază de semaglutidă au fost aduse la zi pentru a include NOIAN ca reacţie ”foarte rară” la aceste medicamente.

”Profilul beneficiu-risc al semaglutidei rămâne favorabil”, a adăugat laboratorul danez.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .