Acasă Cultură Prima nuntă după 30 de ani la Notre-Dame: Mirele a ajutat la...

Prima nuntă după 30 de ani la Notre-Dame: Mirele a ajutat la procesul de restaurare

0



Un moment încărcat de emoție a avut loc la Paris. Catedrala Notre-Dame a găzduit prima nuntă după 30 de ani.

Mirele, Martin Lorentz, unul dintre tâmplarii care au lucrat la refacerea acoperișului și a structurii de lemn a monumentului, și-a unit destinele cu aleasa sa, Jade, într-o ceremonie plină de lumină și emoție, chiar în inima celei mai iubite catedrale a Franței.

Lorentz a petrecut peste trei ani contribuind la restaurarea edificiului. Pentru munca depusă, bărbatul a primit permisiunea specială din partea Arhiepiscopului Parisului, Laurent Ulrich, de a-și celebra nunta în acest loc sacru. Ultima ceremonie de acest fel avusese loc în anul 1995, potrivit revistei People.

„Este incredibil să vedem acest lucru întâmplându-se. A fost o clipă magică, o încheiere minunată pentru noi să ne vedem prietenul căsătorindu-se în catedrala care a devenit, într-un fel, casa noastră”, a declarat un coleg tâmplar pentru France Info.

La eveniment au participat aproximativ 500 de invitați: familie, prieteni și colegi din echipa de restauratori.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .