Acasă Sport Politehnica Timișoara învinge pe CSM Constanța și ocupă locul 2 în Liga...

Politehnica Timișoara învinge pe CSM Constanța și ocupă locul 2 în Liga Zimbrilor

0



SCM Politehnica Timișoara a învins, în deplasare, pe CSM Constanța, miercuri seară, scor 31-27 (13-12), în primul meci al etapei a șasea din campionatul de handbal masculin, Liga Zimbrilor. Timișoara, care a evoluat fără antrenorul George Buricea, suspendat, a ajuns al a patra victorie a sezonului.

Meciul a fost echilibrat pe tot parcursul timpului, dar Timișoara s-a desprins decisiv în ultimele 10 minute, profitând de câteva greșeli ale gazdelor.

Pentru Timișoara, Risto Vujacic a fost decisiv, înscriind 7 goluri și influențând ritmul jocului, iar Marius Sadoveac și Paolo Kraljevic au adăugat câte 5 goluri fiecare. Portarul Dan Lucian Vasile a avut 11 intervenții salvatoare, contribuind semnificativ la victoria echipei sale.

Mihai Bogdan Dobra a fost cel mai eficient jucător al Constanței, cu 9 goluri din 11 aruncări. De asemenea, Călin-Mihai Căbuț a marcat 6 goluri, iar Khazein Rustamov a contribuit cu 4 goluri.

Cu această victorie, SCM Politehnica Timișoara adună 8 puncte în clasament, ocupând locul secund, la un singur punct în urma liderului, HC Buzău, care are un meci mai puțin disputat.

Pentru CSM Constanța a reprezentat a patra înfrângere a sezonului, ocupând locul 9, cu doar 3 puncte.

Celelalte meciuri ale etapei a șasea sunt următoarele:

CSU Cluj-Napoca – CS Minaur Baia Mare

09 octombrie, 18:00 – Sala Sporturilor Horia Demian, Cluj-Napoca

CSM Sighișoara – AHC Potaissa Turda

09 octombrie, 18:00 – Sala Sporturilor Radu Voina, Sighișoara

CS Dinamo București – CSM București

12 octombrie, 15:00 – Sala Polivalentă Dinamo, București

ACS HC Buzău 2012 – CSU din Suceava

12 octombrie, 17:30 – Sala Sporturilor Romeo Iamandi, Buzău

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .