Acasă Știri externe Departamentul de stat al SUA: Marco Rubio a vorbit la telefon cu...

Departamentul de stat al SUA: Marco Rubio a vorbit la telefon cu Oana Țoiu, ministrul român de externe

0



Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a avut astăzi o convorbire telefonică cu ministrul român de externe, Oana Țoiu, potrivit unui comunicat transmis de purtătoarea de cuvânt Tammy Bruce.

Discuția a vizat consolidarea cooperării bilaterale în trei domenii-cheie: apărare, energie și combaterea migrației ilegale. Oficialii au trecut în revistă parteneriatul strategic româno-american, cu accent pe proiectele comune în domeniul securității și stabilității regionale.

Secretarul de stat Rubio a reafirmat sprijinul Statelor Unite pentru un comerț echitabil și echilibrat între cele două țări și a transmis aprecierea părții americane pentru participarea României la programul Electronic Nationality Verification (ENV), un instrument menit să eficientizeze procesele de identificare și repatriere în cazurile de imigrație ilegală.

Oana Țoiu a anunțat recent că va pleca, în luna septembrie, la New York și Washington, pentru pregătirea unei întâlniri bilaterale între Donald Trump și președintele Nicușor Dan. Ministra Afacerilor Externe a adăugat că a stabilit programul vizitei împreună cu vicepreședintele SUA, J.D. Vance.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .