Acasă Actualitate Poliţia a deschis dosar penal în cazul copilului care a căzut în...

Poliţia a deschis dosar penal în cazul copilului care a căzut în clădirea unei centrale dezafectate, la Târgu Mureş

0



Poliţiştii din Târgu Mureş au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă în cazul copilului de 12 ani care a fost rănit după ce a căzut, într-o clădire a unei centrale dezafectate. Ei au stabilit că acesta s-ar fi dezechilibrat, într-un moment de neatenţie, astfel că a căzut de la o înălţime de patru metri, potrivit news.ro.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş a anunţat, duminică, faptul că poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au fost sesizaţi, sâmbătă, prin apel 112, că, pe strada Banat, într-o centrală dezafectată, un copil în vârstă de 12 ani a căzut în gol de la înălţime.

Victima a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate, întrucât a suferit mai multe leziuni.

”În urma cercetărilor efectuate de către poliţişti, s-a stabilit că minorul ar fi pătruns de bunăvoie în centrala dezafectată, iar, la un moment dat, într-un moment de neatenţie, s-ar fi dezechilibrat şi ar fi căzut de la nivelul al doilea la nivelul întâi, de la o înălţime de aproximativ 4 metri. În acest caz, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc incidentul”, a arătat IPJ Mureş.

Copilul de 12 ani a căzut, sâmbătă, într-un canal tehnologic cu o adâncime de patru metri, în clădirea dezafectată a unei foste centrale termice din Târgu Mureş. El a fost preluat în stare gravă de un echipaj medical, având fracturi la braţe.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .