Acasă Politică FOTO Bogdan Ivan anunță proiecte importante în România: Program național pentru independența...

FOTO Bogdan Ivan anunță proiecte importante în România: Program național pentru independența energetică a spitalelor!

0



Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunță proiecte importante pentru România, care vor duce la indedendența energetică a spitalelor.

„Program național pentru independența energetică a spitalelor din România!

Astăzi, la Spitalul Clinic Bistrița, am lansat împreună cu dl. ministru Alexandru Rogobete parteneriatul dintre Ministerul Energiei si Ministerul Sănătății. O parte din cei 800 de milioane de euro pregătiți pentru proiecte de eficiență energetică vor merge țintit pentru independența energetică a spitalelor din România.

Acest program vizează producerea de energie pentru consum propriu în spitalele publice din România, prin:

* instalarea de echipamente performante pentru producerea energiei electrice din surse solare

* integrarea unor sisteme inteligente de stocare, bazate pe baterii de ultimă generație

Medicii vor avea la dispoziție toate resursele necesare pentru a salva vieți, indiferent de contextul energetic. Reducem substanțial costurile cu energia ale spitalelor și le asigurăm funcționarea fără întreruperi, inclusiv în situații de criză.

Aceasta este energia schimbării în sănătate – mai sigură, mai eficientă, mai aproape de oameni.

De asemenea, împreună cu Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății și Gabriel Lazany, primarul Bistriței, am verificat astăzi stadiul lucrărilor de extindere la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița. Lucrările de modernizare și extindere a spitalului avansează conform graficului”, a scris ministrul Energiei pe Facebook.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .