Acasă Știri externe Statele Unite au anunțat că vor vinde elicoptere militare Norvegiei

Statele Unite au anunțat că vor vinde elicoptere militare Norvegiei

0



Statele Unite au anunţat vineri că au aprobat vânzarea de elicoptere de salvare de luptă HH-60W pentru 2,6 miliarde de dolari către Norvegia, ţară membră a NATO şi care se învecinează cu Rusia, notează AFP, citat de AGERPRES.

„Vânzarea va îmbunătăţi capacitatea Norvegiei de a face faţă ameninţărilor actuale şi viitoare prin creşterea capacităţilor sale de luptă aeriană şi de operaţiuni speciale”, a declarat Agenţia americană de cooperare pentru apărare şi securitate (DSCA) într-un comunicat.

„Norvegia va folosi aceste aparate pentru a apăra alţi membri ai NATO şi aliaţii acestora. Norvegia nu va avea nicio dificultate în a integra aceste aparate şi servicii în forţele sale armate”, a adăugat textul.

Departamentul de Stat a aprobat vânzarea, iar DSCA a trimis vineri notificarea necesară Congresului american, care trebuie să valideze tranzacţia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .