Acasă Sport Revenire în forță: Amanda Anisimova ajunge din nou într-o semifinală de Grand...

Revenire în forță: Amanda Anisimova ajunge din nou într-o semifinală de Grand Slam

0



La şase ani după prima sa semifinală la Roland Garros, Amanda Anisimova, numărul 12 mondial, a revenit marţi în penultimul act la un turneu de Mare Şlem, învingând-o pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova (50 WTA) în sferturile de finală de la Wimbledon, informează news.ro.

Pe terenul 1, sportiva de 23 de ani s-a impus cu 6-1, 7-6 (11/9) în faţa jucătoarei de 34 de ani şi o va înfrunta joi pe Arina Sabalenka, nr.1 mondial, pentru un loc în finală.

Anisimova, care a ajuns în finala turneului de la Queen’s în luna iunie, se bucură de cel mai bun parcurs din cariera sa la Wimbledon, după ce a pierdut în sferturile de finală în 2022, în faţa Simonei Halep.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .