Acasă Sport Avocata lui Ionel Ganea iese la atac după ce fiul fostului fotbalist...

Avocata lui Ionel Ganea iese la atac după ce fiul fostului fotbalist a murit: 'Cel mai mare semn de omenie rămâne tăcerea'

0



Familia lui Ionel Ganea trăiește o dramă cumplită. Fiul fostului internațional a murit după ce a fost rănit într-un accident rutier produs de tatăl său. Claudia Mardale, avocata familiei, iese la atac și îi face praf pe cei care i-au criticat clientul în ultimele zile.

Cumplitul accident a avut loc pe 9 mai. Atunci Ionel Ganea s-a lovit de o altă mașină. Fiul său de doar doi ani stătea pe scaunul din dreapta, neasigurat corespunzător. Băiețelul a suferit un traumatism cranio-cerebral, iar medicii nu au putut să-l salveze. La o lună după accident a murit.

„În ultimele zile, în spațiul public au apărut multe opinii. Unele rostite cu ușurință, altele cu siguranța celor care nu cunosc, dar simt nevoia să spună ceva. E cel mai simplu să judeci. E ușor să formulezi concluzii de la distanță. E comod să atașezi etichete când nu porți durerea în piept.

Dar dincolo de toate acestea, suntem – sau ar trebui să fim – mai mult decât voci, păreri, apariții. Suntem oameni. Și mai presus de asta, suntem suflete. Iar sufletele, când trec pe lângă o rană atât de mare, nu comentează. Nu analizează. Nu trag concluzii. Se opresc. Tac. Și respectă.

Asta ar fi fost suficient. Și, poate, înainte de a-i judeca pe alții cu atâta ușurință, ar fi bine să ne amintim că există o Judecată care nu se face în spațiul public. Ci în alt loc, la alt timp, și după o măsură care nu ne aparține. ”, a declarat Claudia Mardale, potrivit sport.ro.

„Există un cadru, există proceduri, și ne asumăm acest parcurs”

Avocata a continuat și a spus ce se va întâmpla.

„Cât despre ceea ce ține de răspundere juridică – există un cadru, există proceduri, și ne asumăm acest parcurs, cu toată seriozitatea pe care o cere.

În rest, poate că ar fi bine ca fiecare să ne ocupăm de ceea ce ne revine. Să ne exprimăm opiniile atunci când sunt cerute și acolo unde ele au rost – nu pe marginea unei suferințe care nu ne aparține.

Pentru că sunt momente și dureri în care fiecare comentariu nechemat devine o formă de intruziune. Iar uneori, cel mai mare semn de omenie rămâne tăcerea”, a mai transmis Claudia Mardale.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .