Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, sâmbătă, că mai mulţi parlamentari aleşi din partea partidelor POT şi SOS, care au decis să părăsească aceste formaţiuni, s-au afiliat grupurilor parlamentare ale PSD din Camera Deputaţilor şi Senat, dar că aceştia nu sunt membri PSD.
„Nu s-au făcut transferuri. S-a făcut o afiliere, nu e nimeni membru PSD. Sunt oameni care au plecat din partidele unde au fost aleşi, SOS şi POT – din ce ţin minte – şi care n-au devenit membri PSD niciunul. S-au afiliat la grupurile, fie la Cameră, fie la Senat”, a declarat, sâmbătă, Sorin Grindeanu.
Acesta a explicat ce înseamă afilierea: ”Atunci când sunt proiecte de legi, lucruri care ţin de un vot în Parlament, o să aibă un punct de vedere comun cu grupul PSD. Asta înseamna afilierea. Nu sunt membri. Dar din câte ştiu, a plecat şi la PNL. Asta e viaţa, ce să facem?”.
„Sunt oameni care au fost aleşi de români”
Preşedintele interimar al PSD a adăugat că şi aceşti parlamentari au fost aleşi de români.
„Sunt oameni care au fost aleşi de români. Românii au ales în acest mod, în urmă cu şase luni. Ăsta e votul românilor. Sunt oameni care sunt în acest moment deputaţi şi senatori. Au plecat din acele formaţiuni politice şi sunt independenţi, independenţi în acest moment, doar în acest acord de a vota proiecte, legi în Parlament, la fel ca şi grupul PSD, dar nu sunt membri PSD. Şi nu şi-au dorit dânşii şi să fie membri PSD, ca să fim foarte clari. Adică n-a existat vreo cerinţă în acest mod, de acest fel”, a mai spus Grindeanu.
Tot mai mulţi paramentari ai POT şi SOS şi-au anunţat demisiile din aceste partide în ultima perioadă, iar unii au precizat că se afiliază PSD.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .