Acasă Sport Vasile Miriuță se desparte de Poli Iași, după retrogradarea echipei în Liga...

Vasile Miriuță se desparte de Poli Iași, după retrogradarea echipei în Liga 2

0

Vasile Miriuță Anunță Plecarea de la Poli Iași

Rezultatul Defavorabil Contra Metaloglobus

Vasile Miriuță a confirmat că va părăsi echipa Poli Iași, după ce clubul moldovean a suferit o înfrângere în fața formației Metaloglobus, rezultatul fiind 0-1. Această înfrângere a condus la retrogradarea echipei Iași din Liga 1.

Palmaresul lui Miriuță la Poli Iași

Antrenorul a preluat echipa în această iarnă, reușind să obțină, în perioada în care a stat la cârma echipei, un total de 5 victorii, 7 egaluri și 7 înfrângeri în competițiile interne.

Declarații Despre Situația Echipei

În legătură cu dificultățile întâmpinate, Miriuță a afirmat că a comunicat jucătorilor despre provocările ce îi așteaptă, însă nu toți au perceput mesajul. „Le-am spus de o lună că drumul e greu, dar unii n-au înțeles, din păcate. Aici s-a ajuns”, a declarat antrenorul.

Analiza Performanțelor

Acesta a subliniat că responsabilitatea este colectivă: „Suntem toți de vină, toți care am fost”. Miriuță a recunoscut că nu își reproșează multe, având în vedere că echipa a fost preluată într-un moment critic.

Reacții Privind Jucătorii

Antrenorul a menționat, de asemenea, despre sentimentul de regret legat de performanța jucătorului Rareș Ispas, care a avut prestații bune. „Îmi pare rău de Rareș. A jucat bine cât a jucat. Fotbalul este despre trăiri, onoare, mândrie, dar din păcate aici s-a ajuns”, a punctat Miriuță.

Viitorul Echipei Poli Iași

Vasile Miriuță a încurajat echipa să continue să-și urmeze drumul: „Iașiul trebuie să meargă înainte, sunt oameni care se pricep la fotbal acolo. Le doresc succes”. De asemenea, acesta a recunoscut că și-a încheiat misiunea la club, având obiectivul de a salva echipa, dar care nu a fost îndeplinit: „Nu am reușit să o salvez. E greșeala mea, dar și a lor. În două meciuri să nu marchezi un gol”, a concluzionat Miriuță.

Promovarea Metaloglobus în Liga 1

În urma rezultatelor din ultima perioadă, echipa Metaloglobus a reușit să promoveze în premieră în Liga 1, marcând astfel un moment important în istoria clubului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .