Caroline Garcia se retrage din competiții
Caroline Garcia nu a reușit să avanseze în Roland Garros. La vârsta de 31 de ani, franțuzoaica a fost învinsă luni în primul tur de americanca Bernarda Pera, clasată pe locul 86 WTA, cu un scor de 6-4, 6-4, conform surselor de specialitate.
Clasată pe locul 144 WTA, Garcia a fost profund emoționată în momentul în care a pășit pe terenul Suzanne-Lenglen.
Anunțul retragerii
În săptămâna precedentă, ea anunțase că va încheia cariera sportivă în cursul acestui an. De-a lungul carierei sale, Garcia a atins cea mai bună poziție în clasamentul WTA, obținând locul 4.
Mesaj pentru suporteri
„Mulțumesc enorm tuturor”, a declarat Caroline Garcia în fața publicului de pe terenul Suzanne-Lenglen, la încheierea meciului plin de emoție. „Mi-a făcut plăcere să joc astăzi”, a adăugat jucătoarea, vizibil emoționată.
De asemenea, ea a subliniat: „Toate momentele petrecute împreună cu voi, publicul francez, vor rămâne cu mine pentru totdeauna. Acest prim capitol din viața mea în tenis m-a ajutat să devin persoana care sunt”.
Performanțele altor jucătoare
În același tur, spaniola Paula Badosa, ocupând locul 10 mondial, a obținut o victorie împotriva japonezei Naomi Osaka, clasată pe locul 49 WTA. Deși Badosa a cedat primul set, a reușit să revină și să câștige meciul cu 6-7[1], 6-1, 6-4.
Viitoarele confruntări
În turul următor, Badosa va juca împotriva româncei Elena-Gabriela Ruse sau împotriva americancei McCartney Kessler, cele două urmând să se întâlnească în aceeași seară.







This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .