Acasă Actualitate FOTO Amendă de 500.000 de lei pentru operatorul staţiei de tratare a...

FOTO Amendă de 500.000 de lei pentru operatorul staţiei de tratare a deşeurilor din Bihor, de la Garda de Mediu. A fost sistată activitatea

0



Operatorul staţiei de tratare a deşeurilor colectate din 35 de unităţi administrativ-teritoriale din judeţul Bihor, inclusiv municipiul Oradea, a fost amendat cu 500.000 de lei de către comisarii Gărzii de Mediu, întrucât a sistat activitatea fără a notifica autorităţile.

”Operatorul staţiei de tratare mecano-biologică a deşeurilor situată pe strada Santăului, municipiul Oradea, a fost sancţionat de Garda Naţională de Mediu – Comisariatul Judeţean Bihor cu amendă contravenţională în valoare de 500.000 lei, pentru nerespectarea condiţiilor impuse prin Autorizaţia Integrată de Mediu”, a anunţat, vineri, Garda de Mediu Bihor.

Sursa citată a precizat că, începând cu data de 31 martie 2025, operatorul a sistat activitatea staţiei fără a notifica autoritatea de mediu competentă, aşa cum este prevăzut de legislaţie.

”Staţia deserveşte activitatea de tratare a deşeurilor colectate de la un număr de 35 de unităţi administrativ-teritoriale, inclusiv Municipiul Oradea. Garda Naţională de Mediu va continua monitorizarea modului de gestionare a deşeurilor, pentru a asigura respectarea legislaţiei şi protejarea sănătăţii populaţiei şi a mediului înconjurător”, a mai transmis sursa citată.

Garda de Mediu anunţă că, în prezent, aceste deşeuri sunt direcţionate către staţia de tratare mecano-biologică operată de SC ECO BIHOR SRL.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .