Acasă Sport Dinamo București, înfrângere pe teren propriu cu SC Magdeburg în Liga Campionilor

Dinamo București, înfrângere pe teren propriu cu SC Magdeburg în Liga Campionilor

0



Campioana Dinamo Bucureşti a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, de formaţia germană SC Magdeburg, scor 30-26 (16-11), în manşa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor, potrivit news.ro.

Principalii marcatori ai partidei au fost Akimenko 6 goluri, Rosta 5, Vujovic 3, Pascual 3, pentru Dinamo, respectiv Magnusson 6, Claar 5, Lagergren 5, Jensen 4, pentru SC Magdeburg. Portarul Ionuţ Iancu a avut 15 intervenţii, primind aplauze de-a lungul întregului meci.

Extrema dinamovistă Alex Pascual a fost încurajat din tribună şi de părinţi, tatăl fiind chiar Xavi Pascual, antrenorul lui Veszprem, cu care va juca Dinamo sau Magdeburg în sferturi.

Partida retur va avea loc în 2 aprilie, pe terenul formaţiei germane, pentru un loc în sferturi.

În celelalte partide din optimi se confruntă Kielce – Fuchse Berlin, Pick Szeged – PSG şi Orlen Wisla Plock – HBC Nantes.

Dinamo Bucureşti a încheiat grupa A pe locul 5, în urma rezultatelor: 37-28 şi 37-32 cu Fredericia Handbold Klub, 28-26 şi 26-27 cu Orlen Wisla Plock, 34-25 şi 24-25 cu HC Pelister, 24-36 şi 26-33 cu Veszprem HC, 32-35 şi 33-40 cu PSG, 33-29 şi 25-34 cu Sporting CP, 38-31 şi 29-38 cu Fuchse Berlin.

Primele două clasate în grupe s-au calificat direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 joacă play-off eliminatoriu pentru celelalte locuri disponibile.

În 2024, trofeul a fost câştigat de FC Barcelona.

Dinamo Bucureşti a revenit în competiţie, cu wild-card, după ce în 2024 a evoluat la Turneul Final 4 al European League (locul 4).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .