Acasă Sport Dinamo, sancționată de FRF: Ce penalități a primit clubul după incidentele cu...

Dinamo, sancționată de FRF: Ce penalități a primit clubul după incidentele cu Farul?

0



Comisia de Disciplină din cadrul FRF, întrunită miercuri, a sancţionat clubul Dinamo ca urmare a incidentelor de la meciul cu Farul Constanţa, din Superligă, scrie news.ro.

Penalizarea a fost dictată pentru nerespectarea obligaţiilor de organizare a jocurilor, conform unui articol din Regulamentul Disciplinar despre încălcarea dispoziţiilor privind organizarea în condiţii regulamentare a jocului (permiterea accesului publicului în stadion peste 90% din capacitate, vânzarea băuturilor alcoolice în stadion, accesul unor persoane neautorizate în incinta terenului, pe culoarele de acces şi la vestiare, neafişarea în stadion a regulilor ce trebuie respectate de spectatori, existenţa în stadion a unor obiecte sau materiale interzise, neasigurarea condiţiilor pentru activitatea presei, interzicerea nejustificată a înregistrării audio-video a jocului de către orice alt club, neprezentarea antrenorilor principali la conferinţa de presă de după joc, omisiunea imprimării pe documentele de acces a sectorului, rândului şi locului ce urmează să fie ocupateprecum şi orice alte încălcări de la prevederile ROAF privind organizarea jocului).

Şi Farul Constanţa a primit o penalitate sportivă, de 5.000 de lei, pentru introducerea de către suporteri a obiectelor şi materialelor interzise.

Comisia de Disciplină a penalizat şi Gloria Buzău, cu 5.000 de lei, ca urmare a incidentelor de la partida din deplasare cu Hermannstadt.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .