Acasă Economie Fermierii români vor beneficia și anul acesta de apă gratuită pe infrastructura...

Fermierii români vor beneficia și anul acesta de apă gratuită pe infrastructura principală de irigații

0



Fermierii români vor beneficia și anul acesta de apă gratuită pe infrastructura principală de irigații, iar 50% din costurile cu energia electrică vor fi suportate de stat, a anunțat ministrul Agriculturii, Florin Barbu, în cadrul dezbaterilor de ieri din comisiile parlamentare de buget-finanțe.

Barbu a precizat că pentru sistemul de irigații ministerul a alocat peste 2,5 miliarde de lei credite de angajament și un miliard pe credite bugetare, pentru continuarea celor 41 de șantiere din infrastructura de irigații.

Ministrul a subliniat că, la fel că anul trecut, Guvernul va aloca despăgubiri pentru secetă și în 2025, dacă va fi nevoie.

Totodată, Florin Barbu a anunțat că niciun angajat al Ministerului Agriculturii nu va fi dat afară în urma reorganizării, chiar dacă fondul de salarii din bugetul instituției a fost redus cu 5% în acest an.

El a precizat că prin această reducere și reorganizare a ministerului economiile se ridică la peste 110 milioane de lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Titan Security to reduce spam. Learn how your comment data is processed .